FILIÁLNÍ KOSTEL SV. PETRA  A PAVLA - DĚTŘICHOV

Poutní slavnost : 29.6. - mše sv. o nejbližší neděli

Ucelený areál venkovského farního kostela středověkého původu, s renesanční a barokní etapou, obnovený po ohni r. 1793 a 1824 klasicistně. Významný doklad středověké kolonizace krajiny a vývoje sakrální architektury regionu a dominanta obce. hřbitov tvoří s kotelem, ohradní zdí, severovýchodní a jihozápadní branou areál, nesoucí stopy urbanisticko architektonické koncepce s vazbou na vnější pohledové dominanty lokálního významu v rámci sídelní jednotky. Na jižní straně a části východní došlo k otevření areálu snesením částí staré ohradní zdi a k propojení starého a nového hřbitova. větší část starého hřbitova je zrušena a je užívána pouze částečně. Památkově chráněno od 3.5.1958. (https://www.pamatkovykatalog.cz/kostel-sv-petra-a-pavla-17973469)

Obec Dětřichov najdeme 9 km severovýchodně od Svitav a 21 km východně od Litomyšle. Kostel sv. Petra a Pavla najdeme ve východní části obce na malém návrší.

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1347. Kostel sv. Petra a Pavla stojí na místním hřbitově a je připomínám jako farní již v roce 1350. Věž byla upravována v 16. století. První celkovou opravou prošel v roce 1703. Po požáru roku 1793, který postihl část obce a nevyhnul se ani kostelu, byl upraven do barokní podoby. Znovu opravován byl v roce 1824.

(Pavel Vítek - zdroj: Umělecké památky Čech 4 (A - J), Poche a kol., Academia Praha 1982, 14.1. 2017)

popis

Kostel sv. Petra a Pavla je jednolodní s půlkruhovým uzavřeným presbytářem. Sakristie se nachází na severní straně stavby. Před západním průčelím kostela je umístěna hranolovitá věž s cibulovým zakončením. Podvěží je klenuté křížově s hřebínky. Kostel je plochostropý, sakristie zaklenuta valeně s lunetami. Dřevěná kruchta je umístěna na dvou sloupech. Vybavení kostela pochází z konce 18. století. Sochy uvnitř kostela pocházejí z 19. století.