Lk 24,35-48

"Dva učedníci vypravovali, co se jim přihodilo na cestě a jak Ježíše poznali při lámání chleba.
Když o tom mluvili, stál on sám uprostřed nich a řekl jim: "Pokoj vám!" Zděsili se a ve strachu se domnívali, že vidí ducha. Řekl jim: "Proč jste rozrušeni a proč vám v mysli vyvstávají pochybnosti? Podívejte se na mé ruce a na mé nohy: vždyť jsem to já sám! Dotkněte se mě a přesvědčte se: duch přece nemá maso a kosti, jak to vidíte na mně." A po těch slovech jim ukázal ruce a nohy.
Pro samou radost však tomu pořád ještě nemohli věřit a jen se divili. Proto se jich zeptal: "Máte tady něco k jídlu?" Podali mu kus pečené ryby. Vzal si a před nimi pojedl.
Dále jim řekl: "To je smysl mých slov, která jsem k vám mluvil, když jsem ještě byl s vámi: že se musí naplnit všechno, co je o mně psáno v Mojžíšově Zákoně, v Prorocích i v Žalmech." Tehdy jim otevřel mysl, aby rozuměli Písmu.
Řekl jim: "Tak je psáno: Kristus bude trpět a třetího dne vstane z mrtvých a v jeho jménu bude hlásáno pokání, aby všem národům, počínajíc od Jeruzaléma, byly odpuštěny hříchy. Vy jste toho svědky."

TŘETÍ  NEDĚLE VELIKONOČNÍ


  • Týden modliteb za duchovní povolání se letos koná ve dnech 15. až 21. dubna 2024. Inspirací je Ježíšova výzva z Janova evangelia: "Proste Pána žně, aby poslal dělníky na svou žeň". Vzpomeňme ve svých modlitbách na kněze, řeholníky a nová povolání k duchovnímu stavu.
  • V neděli bude  sbírka na kněžský seminář a formaci bohoslovců.
Růženec se modlíme půl před mší sv. v úterý a ve čtvrtek od 17.30 hod. a v neděli od 10.00 hod. V Růžencovém společenství za: rodinu sr. Gratie.
  • Adorace NSO bude po čtvrteční mši sv.

  • LITURGICKÝ KALENDÁŘ

    15.4.   pondělí    památka sv. Anastázie, mučednice

    16.4.   úterý         památka sv. Bernadety Soubirousové, panny

    17.4.    středa       památka sv. Inocence, biskupa; sv. Kateřiny Tekakwitha, panny, indiánky

    18.4.   čtvrtek     památka sv. Krescence (Rostislava), biskupa

    19.4.   pátek        památka sv. Lva IX., papeže ; sv. Emy, královny

    20.4.   čtvrtek     památka sv. Huga, převoře kláštera

    21.4.         4. neděle velikonoční /Neděle Dobrého Pastýře / sv. Anselma, biskupa a učitele Církve


    BOHOSLUŽBY V TÝDNU – na faře

    OPATOV

    16.4.  úterý         svátost smíření 17.30 – 17.55 hod. / mše sv. v 18.00 hod.

    18.4. čtvrtek       svátost smíření 17.30 – 17.55 hod. / mše sv. v 18.00 hod. + adorace NSO

    21.4.           4. neděle velikonoční      svátost smíření 10.10-10.25 hod./ mše sv. v 10.30 hod.

    KOŠÍŘE   21.4.     4. neděle velikonoční svátost smíření 7.15 – 7.40 hod./ mše sv. 7.45 hod.

    KOCLÍŘOV   15.4. pondělí mše sv. v 8.00 hod.


    ŘKF Opatov v Čechách č.161, 569 12; farář: P. Ing. Mgr. Ľubor Kamil Schlossár, Č.TEL.:731 402 265

    Web farnosti: https://farnost-opatov.webnode.cz/

Modlitba za povolání

Milosrdný Otče, který jsi nám pro naši spásu dal svého Syna a neustále nás podporuješ dary Ducha Svatého, daruj nám živá, horlivá a radostná křesťanská společenství, která budou zdrojem bratrského života a budou mezi mladými vzbuzovat touhu zasvětit se tobě a evangelizaci. Podporuj je v jejich snaze předkládat vhodnou katechezi povolání a cesty specifického zasvěcení. Daruj jim moudrost pro potřebné rozpoznávání povolání tak, aby ve všem zářila velikost tvé milosrdné lásky. Maria, Ježíšova Matko a vychovatelko, přimlouvej se za každé křesťanské společenství, aby, oplodněno Duchem Svatým, se stávalo pramenem ryzích povolání ke službě svatému Božímu lidu.

Z poselství Papeže Františka k 53. světovému dni modliteb za povolání 

"Nepropadej smutku kvůli zlým myšlenkám, které na tebe v cele útočí. Věz, že Pán na žádnou tvou námahu kvůli němu podstoupenou nezapomíná."

1. PÁTKY V MĚSÍCI: ÚCTA K NEJSVĚTĚJŠÍMU SRDCI PÁNA JEŽÍŠE

Víme, že první pátky v měsíci jsou zasvěceny Nejsvětějšímu Srdci Pána Ježíše. Ale víme proč?

V druhé polovině XVII. století se Pán Ježíš zjevil francouzské mystičce Markétě Marii Alacoque a předal ji poselství, které v našem životě víry může mnohé změnit. Této světici, sestře kláštera Navštívení v Paray-le-Monial, Ježíš ukázal své srdce a řekl: "Toto je srdce, které tak milovalo lidi, že jim dalo vše, co mělo." Zároveň jí ale tlumočil svou stížnost - stěžoval si na nevděk lidí, kteří na Jeho nekonečnou lásku odpovídají chladem a nezájmem nebo dokonce neúctou.

Jinak řečeno - je mnoho lidí, kteří, přestože mají víru, nechápou význam Kristovy lásky. Nechápou, že sám lidský život není nic jiného než láska. Nechápou zvláště to, že Kristova přítomnost v Nejsvětější Svátosti je vrcholem lásky, a že na světě není nic důležitějšího než milovat Ježíše v Eucharistii, přijímat Ho a uctívat.

Během zjevení se pak Kristus obrací na Markétu s otázkou: "Chceš alespoň ty patřit mezi mé přátele, chceš mi udělat radost a dát mi náhradou za nevděk lidí své přátelství?" Poselství, které se šíří z Paray-le-Monial, je tedy výzvou k přátelství s Bohem, k přátelství s Kristem. Kristus se stal člověkem - a lidé potřebují lásku a přátelství druhých lidí. I On přijal skutečnost, že bude potřebovat své přátele. V Getsemanské zahradě názorně vidíme, že Mu Jeho přátele nebyli takovou oporou, jakou by právě v té chvíli potřeboval.

Tak jako kdysi oslovil Markétu Marii, ptá se nás všech, jestli stojíme o Jeho přátelství. Je to naléhavá výzva zaznívající z Paray-le-Monial. Chceme i my být Kristovými přáteli?

Během setkání Pán Ježíš předal sestře Markétě Marii sliby nasměrované ke ctitelům Jeho Srdce. Byly popsané v dopisech. Už po její smrti rozptýlené informace byly sebrány a sestaveny ve známých 12 slibů:

  1. Budu je těšit ve všech jejich útrapách a protivenstvích.
  2. Budu žehnat všem jejich pracím a podnikům.
  3. Dám jim všechny milosti potřebné jejich stavu.
  4. Budu jejich bezpečným útočištěm v životě, ale zvlášť v hodině smrti.
  5. Hříšníci naleznou v mém Srdci pramen a nekonečné moře milosrdenství.
  6. Duše vlažné se stanou horlivými.
  7. Horliví se brzy povznesou k velké dokonalosti.
  8. Kněžím dám milost, že přivedou k pokání i nejzatvrzelejší hříšníky.
  9. Rodinám, v nichž se bude mé Srdce uctívat, dám pokoj a mír.
  10. Budu žehnat domům, v nichž bude vystaven a ctěn obraz mého Srdce.
  11. Jména těch, kteří tuto úctu rozšiřují, budou navždy v mém Srdci.
  12. Těm, kteří po devět měsíců každý první pátek půjdou k Svatému Přijímání, dám milost, že vytrvají v kajícnosti až do konce a nezemřou ve stavu nemilosti. Mé Srdce jim bude bezpečným útočištěm.

Zaslíbení, především poslední z nich, nelze chápat jako pověru či jako laciný recept, jak "spolehlivě dosáhnout nebe". Máme je chápat a vykládat na základě Písma svatého a učení církve. Zaslíbení jsou součástí božské pedagogiky: Ježíš chce tímto způsobem k sobě přitahovat lidská srdce. To, co Pán žádá, je naše láska, celý náš život, naše předsevzetí k hlubokému křesťanskému životu.

Pozice Církve

Apoštolský Stolec teprve po přísných a důkladných vyšetřeních dovolil slavení svátku a také uctívání obrazů Ježíšova Srdce v dnes všedně přijatých formách. Podruhé Církev nepřímo potvrdila zjevení, která obdržela sv. Markéta Marie Alacoque, když po přísném procesu vyzvedla ji ke slávě oltářů. Její beatifikace se uskutečnila v roce 1864 a kanonizace v roce 1920. Prvním z papežů, který potvrdil pobožnost k Srdci Pána Ježíše a také svátek některých diecézí a řádů, byl Klement XIII. Udělal to v roce 1765 - tedy skoro 100 let po zjeveních. Rozhodujícím však v této věci bylo memorandum polských biskupů poslané papežovi v roce 1765. Memorandum udává nejprve historický vývoj kultu, následně dokazuje hluboce jeho správnost a dobra, která vyplývají z té pobožnosti. Papež Pius IX. v roce 1856 rozšířil svátek Srdce Pána Ježíše na celou Církev. Lev XIII. 31. prosince 1899 odevzdal péčí Ježíšova Srdce celou Církev a lidský rod.

Pobožnost k Srdci Ježíše klade rovněž závazky. Člověk by neměl zneužívat dobroty Božího Srdce. Měl by k tomuto Srdci mít neomezenou důvěru. Proto nejen, že může, ale měl by se utíkat k tomuto Srdci ve všech svých potřebách. Neměl by zraňovat tohoto Srdce novými hříchy. Avšak když nás lidská slabost požene nově do bahna hříchu a otroctví satana, máme právo vždycky důvěřovat Božímu milosrdenství, které je připraveno přijít k nám s pomocí a vysvobodit nás.

Jak obnovit a uzdravit rodinu?

Podle Patera Matea jeden z nejjistějších a nejrychlejších prostředků je intronizace (povýšení na trůn) Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v rodině. Je to něco nového? Nikoliv, něco starého. Americký vynález? Ne je to "vynález", který pochází z Palestiny, božský vynález, vynález z Betléma a z Nazareta a z Golgoty!

Tak jako má být autorita Kristova uznána celou společností, tak má být také vyznávána jednotlivými rodinami. Těžko bude společnost jako celek uznávat Krista za Krále, nebudou-li mu zasvěceny rodiny, ze kterých se společnost skládá.

Ježíš na trůně rodiny! To jsou slova o panování Ježíšova ducha nad jinými duchy! Ježíš král! On sám to řekl: Já jsem král. K tomu jsem přišel na svět. Cíl intronizace Ježíšovy je Ježíšovo panování. Jeho samovláda. Kristus nemůže strpět, aby satan seděl s ním na trůně jako spoluvládce. Na trůně je místo jen pro jednoho! Kristus je buď vším, nebo ničím.

Ježíš na trůně rodiny! Odtud vychází pozvolná, ale dokonalá přeměna celého rodinného života. Jedna modla po druhé se vynese ven z domu, protože se tam už nehodí. Stěny jsou čistší. Knihovna se vyčistí. Na rodinném stole se už neobjeví proticírkevní časopis. Zmizí přepjatý luxus a vyhledávání nemírných zábav. Není tu už slyšet nadávek a klení. Práce je bohoslužba. Celý dům jako ostrůvek pokoje! Obraz Srdce Ježíšova se stal reformátorem rodinného života.

A to ještě není všechno. Malá společnost rodiny připravuje Spasiteli také veřejnou intronizaci. Božské Srdce Ježíšovo provozuje dobyvačnou, výbojnou politiku. Chce se vydat na ulici. Chce obnovit celý veřejný život. Když se stalo reformátorem rodiny, chce být také reformátorem lidské společnosti. Pravdou se má stát prosba Otčenáše: Přijď království Tvé. Buď vůle Tvá jako v nebi, tak i na zemi. Posvěť se jméno Tvé.

Kdo v rodině zařídí intronizaci Srdce Ježíšova, ten vezme věc lidské společnosti sám do ruky. Stane se dobrodincem lidstva.

Kdo v některé rodině Božského Srdce poznal Krista, ten nemůže zůstat němým; musí mluvit o svém velikém štěstí. Také je chce jiným zprostředkovat. Stane se apoštolem.

převzato z https://www.pallotini-pastorace.cz/prvni-patky

ZASLÍBENÍ PRVNÍCH SOBOT V MĚSÍCI 

Podobně jako jsou první pátky v měsíci zasvěceny Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu, slavením prvních sobot v měsíci se zasvěcujeme Mariinu Neposkvrněnému Srdci na smír za urážky, rouhání a lhostejnosti, kterými je její Srdce uráženo. K tomu nás vybízela sama Panna Maria ve Fatimě již před sto lety. 

TŘETÍ ZJEVENÍ PANNY MARIE 13. července 1917 se ve Fatimě třem pasáčkům - Lucii, Františkovi a Hyacintě - Panna Maria zjevila potřetí a ukázala jim peklo. V tomto zjevení pasáčkům řekla, že si přeje, aby se ve světě ustanovila úcta k jejímu Neposkvrněnému Srdci, a také hovořila o smírném svatém přijímání v první soboty v měsíci. "Viděli jste peklo, kam se dostávají duše ubohých hříšníků. Aby je zachránil, chce Bůh ve světě zavést úctu k mému Neposkvrněnému Srdci. Jestliže lidé udělají, co vám řeknu, mnoho duší se zachrání a bude mír..." 

VELKÝ PŘÍSLIB

O osm let později, 10. prosince 1925, se Panna Maria zjevila Lucii a řekla: "Dcero, pohleď na mé Srdce, ovinuté trny, kterými je nevděční lidé probodávají rouháním a nevděkem. Snaž se alespoň ty mě potěšit a řekni, že slibuji všem, kdo se po dobu pěti měsíců v první sobotu vyzpovídají, přijmou svaté přijímání, pomodlí se růženec a stráví 15 minut při rozjímání 15 tajemství růžence, že jim budu blízko v hodině smrti se všemi milostmi, které potřebují ke spáse. 

PROČ PRÁVĚ PĚT PRVNÍCH SOBOT? 

Panna Maria ve Fatimě vybízí k 5 prvním sobotám, protože existuje 5 urážek a rouhání proti Neposkvrněnému Srdci Panny Marie:

 1. rouhání proti Neposkvrněnému Početí Panny Marie, 

2. rouhání proti jejímu Panenství, 

3. rouhání proti jejímu Božskému Mateřství, 

4. rouhání těch, kteří otevřeně zasévají do srdcí dětí lhostejnost a dokonce i nenávist vůči Matce Boží, 

5. urážky těch, kteří ji hanobí v jejích obrazech a sochách. 

VELKÁ PŘISLÍBENÍ K POBOŽNOSTI PĚTI PRVNÍCH SOBOT 

K pobožnosti pěti prvních sobot byla dána velká přislíbení: "Všem, kdo po pět po sobě následujících prvních sobot v měsíci splní požadované podmínky, slibuji, že při nich budu v hodině smrti se všemi milostmi potřebnými ke spáse jejich duše." 

PODMÍNKY SMÍRNÝCH POBOŽNOSTÍ PRVNÍCH SOBOT V MĚSÍCI 

1. svatá zpověď, 

2. svaté přijímání na smír, 

3. pět desátků svatého růžence,

 4. rozjímání o tajemství sv. růžence o jednom nebo více tajemstvích (15 minut). 

Zpověď je možné vykonat před nebo po první sobotě s úmyslem smíru za urážky Neposkvrněného Srdce Panny Marie; další tři podmínky však musí být splněny v den první soboty. Toto vše konat s úmyslem na smír Neposkvrněného Srdce Panny Marie pět po sobě jdoucích prvních sobot. 

DEVĚT PRVNÍCH SOBOT 

Panna Maria žádala prostřednictvím fatimské Lucie pět sobot, Spasitel však mluvil o devíti. Sestře Konsolátě to zdůvodnil takto: "Prosba mé Matky o prvních pět sobot je projev její pokory, kterou má i v nebi, protože se necítí hodna stejné úcty. Moje prosba je však projevem mé lásky, která nemůže snést, abych dostal více než ta, se kterou jsme v lásce spojeni." 

ZÁVĚREM 

Nebojte se slavení prvních pátků či sobot - text je sice obsáhlý, ale ve stručnosti se dá říci, že obětujeme Pánu jednou za měsíc zhruba hodinu svého času. A to ve srovnání s tím, co pro nás vykonal Ježíš, snad nelze brát ani jako oběť. Proto se navzájem povzbuzujme k slavení a uctívání Srdce Panny Marie a nebuďme hluší a lhostejní k jejímu přání. 

JEŽÍŠOVA ZASLÍBENÍ PRO NOVÉNU PRVNÍCH SOBOT DEVÍTI PO SOBĚ JDOUCÍCH MĚSÍCŮ KE CTI NEPOSKVRNĚNÉHO SRDCE MARIINA 

• Všechno, co od mého Srdce vyprošují skrze Srdce mé Matky, jim udělím ještě během novény, když o to prosí s důvěrou. • Ve všech životních okolnostech pocítí podporu a požehnání mé Matky. • Mír, porozumění a láska zavládne v duších a rodinách. • V rodinách nebude svárů, zklamání a nespravedlnosti. • Manželé se nebudou rozvádět a rozvedení se zase vrátí k sobě. • Rodiny si budou rozumět a až do konce vytrvají v pravé víře. • Matky v požehnaném stavu zakusí zvláštní ochranu mé Matky a dosáhnou všeho, co pro sebe a své dítě vyprošují. • Chudým se dostane příbytku a chleba. • Duše získají zálibu v modlitbě a utrpení a naučí se milovat Boha, bližního i nepřátele. • Hříšníci neupadnou znovu do svých dřívějších hříchů a dosáhnou nejen odpuštění hříchů, ale dokonalou lítostí a láskou získají znovu křestní nevinnost. • Kdo tuto novénu vykoná v křestní nevinnosti, ani potom nebude mé Srdce urážet žádným těžkým hříchem až do smrti (platí zvláště pro děti). • Duše, která se upřímně obrátí k Bohu, ujde nejenom věčné záhubě, ale i očistci. • Vlažné duše zanechají své vlažnosti, vytrvají v horlivosti a v krátké době dosáhnou nejvyšší dokonalosti a svatosti. • Když rodiče nebo některý člen rodiny vykoná tuto novénu, nebude žádné dítě ani nikdo jiný z rodiny zavržen. • Z mládeže obdrží mnozí povolání k duchovnímu stavu. • Nevěřící obdrží milost víry a bloudící se zase vrátí k pravé církvi. • Duchovní a řeholníci zůstanou věrni svému povolání. Ti, kteří se zpronevěřili svému povolání, obdrží milost pokání a návratu. • Rodiče a představení obdrží pomoc nejen v duchovních, ale i hmotných starostech. • Duše se lehce vyprostí z pokušení těla, světa a ďábla. • Pyšní se v krátké době stanou pokornými, nenávistní se naplní láskou. • Horlivé duše zakusí lahodu modlitby a oběti. Neklid, strach nebo zoufalství je nebude trápit. • Umírající budou z tohoto světa odcházet bez smrtelného zápasu a bez útoků ďábla. Náhlá a nenadálá smrt je nepřekvapí. • Umírající dostanou tak velkou touhu po věčném životě, že se odevzdají do mé vůle a klidně zesnou v náručí mé Matky. • Při soudu zakusí zvláštní ochranu mé Matky. • Duše obdrží milost, aby nad mým utrpením a bolestmi mé Matky pocítily vnitřní soucit a lásku. • Ti, kteří touží po dokonalosti, obdrží jako vyznamenání hlavní ctnosti mé Matky: pokoru, čistotu, lásku. • Bude je provázet uklidnění, vnitřní a vnější radost ve zdraví a nemoci. • Duchovní osoby obdrží milost, aby neustále prožívaly přítomnost mé Matky, jakož i moc i přítomnost bez zvláštních obtíží. • Duše, které pokročily ve sjednocení se mnou, obdrží milost, že pocítí, že nežijí ony, ale já v nich - to znamená: miluji jejich srdcem, modlím se jejich duší, mluvím jejich jazykem, sloužím celou jejich bytostí. Ony poznají, že vše dobré, krásné, svaté, pokorné, mírné a poslušné, štěstí a divotvornost v jejich nitru jsem já sám. Já, Všemohoucí, Nekonečný, Samovládce, jediný Bůh, jediná Láska. • Duše, které vykonají tuto novénu, budou po celou věčnost zářit jako lilie kolem Neposkvrněného Srdce mé Matky. • Já, Boží Beránek, s Otcem i Duchem Svatým se budu věčně radovat z těchto duší, které září na Neposkvrněném Srdci mé Matky jako lilie a skrze mé Nejsvětější Srdce dojdou věčné slávy. • Duchovní osoby budou v úkonech víry a ctnostném životě snadno postupovat. K těmto zaslíbením Spasitelovým se připojuje ještě zaslíbení Nejblahoslavenější Panny: Každou první sobotu se uzavírají brány pekla: nikdo nebude zavržen. Brány očistce se otevírají. Mnoho duší přijde do nebe. To je dílo milosrdné lásky mého Syna, kterou odměňuje ty duše, které uctívají mé Neposkvrněné Srdce!